Sztuka notowania

Różni ludzie notują z różnych powodów, których jest tak wiele, że często ciężko się w tym wszystkim połapać. Niektórzy notują, kiedy chcą się czegoś porządnie nauczyć. Inni zapisują w ten sposób swoje myśli, prowadząc dzienniki. Jeszcze inni przygotowują się w dzięki notowaniu do stworzenia czegoś wielkiego, zapisując wszelkie spostrzeżenia i uwagi. A niektórzy po prostu wiedzą, że nie mogą polegać na swojej pamięci.

Stąd jedna rzecz, która jest wspólna dla każdej z tych grup — notujemy, bo nie chcemy, żeby dana rzecz nam umknęła.

Dziś bardzo łatwo paść ofiarą wszelkich rozpraszaczy, których prawdopodobnie jest nawet więcej aniżeli samych powodów do notowania. Współczesne rozwiązania (jak na przykład najróżniejsze programy czy aplikacje) możemy jednak wykorzystać w zupełnie innym celu — aby zwiększyć naszą produktywność. Również w kwestii notowania.

 

notowanie cyfrowe.jpg

Czasem o wiele prościej jest otworzyć laptopa, niż notatnik. Na klawiaturze pisze się znacznie szybciej i, nie oszukujmy się, wygodniej. W niektórych przypadkach zwyczajnie wymaga tego od nas sytuacja, a my nie możemy uciec się do tradycyjnych metod, czyli kartki i długopisu. Wiadomo, że w ten sposób istnieje większe ryzyko rozproszenia się, ale kto powiedział, że tak to właśnie ma wyglądać?

Wystarczy ruszyć głową.

 

evernote-logo

Evernote to program, który niezliczoną ilość razy uratował mi tyłek. Dla mnie jest również zawodnikiem bezkonkurencyjnym, bo podczas gdy ja próbowałam naprawdę wielu rzeczy, które miały mi w jakimkolwiek stopniu ułatwić notowanie, on sprawdził się w tym przypadku najlepiej i nie zawiódł mnie do dziś. Wbrew pozorom jest bardzo prostym narzędziem, a jego największą zaletą jest fakt, że deweloperzy nie starali się za wszelką cenę zrobić z niego kombajnu i wrzucić tam tyle funkcji, ile się tylko da. Owszem, jest ich całkiem sporo, ale to w żadnym wypadku nie przekracza granicy dobrego smaku.

Program jest również stosunkowo tani — wersja Premium kosztuje zaledwie jedenaście złotych miesięcznie. Co wcale nie stoi na przeszkodzie, by swobodnie korzystać z wersji darmowej, bo wielu wystarcza ona w zupełności. Najważniejsze funkcje i możliwości dostępne są jednak dla wszystkich.

 

Grupowanie notatek

Ma sporo wspólnego z esencjalizmem. Grupując notatki, koniec końców i tak musimy zdecydować, które są całkowicie nieważne i nadają się do kosza, żeby nie zaśmiecały nam niepotrzebnie folderu. W Evernote przydatną funkcją jest możliwość grupowania również notatników, a nie tylko samych notatek. Łatwo dzięki temu sprawić, by w naszym programie zapanował porządek.

Tagowanie

Pewnie wszyscy, a przynajmniej znaczna większość z nas wie, czym są tagi. W Evernote są jak etykiety, które przyporządkowuje się poszczególnym notatkom po to, aby łatwiej było je znaleźć. Przykładowo: załóżmy, że mamy mnóstwo notatek z pomysłami na nowe teksty na bloga i, chcąc czy nie, wypadałoby je jakoś ogarnąć. Warto wówczas stworzyć osobną etykietę dla każdej kategorii, które funkcjonują na naszym blogu i otagować nimi odpowiednio wszystkie notatki z pomysłami na nowe teksty.

Zapisywanie stron internetowych i obrazów

Evernote Web Clipper i jego polski odpowiednik — Nożyczki Sieciowe, jest narzędziem, które możemy zainstalować w swojej przeglądarce, by móc swobodnie zapisywać wszelkie strony internetowe (tudzież poszczególne ich fragmenty) oraz obrazy w programie Evernote. Wystarczy więc mieć na to osobny notatnik. Nic nam nie umknie.

 

Klikając w poniższy link, dostajesz Premium za darmo na miesiąc — możesz przetestować program i zobaczyć, czy Ci odpowiada.

Zacznij korzystać z Evernote!

 

notowanie tradycyjne

Papier nie ma sobie równych. Jego zwolennicy w tym momencie najprawdopodobniej przybiliby mi piątkę, bo dobrze wiedzą, że to święta prawda. Tak samo, jak równych sobie nie ma zwykły notatnik i długopis. Ta dwójka potrafi zmieniać świat.

Notuj tradycyjnie tak często, jak to tylko możliwe. To jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a przecież nie bez powodu mówi się, że pisząc ręcznie, zapamiętujemy i uczymy się więcej, niż byśmy to robili na komputerze. Jednego jestem pewna — warto. Zwłaszcza, że istnieje pewna bardzo przydatna, nieskomplikowana metoda.

Metoda Cornell

Opracowana została w latach 50. XX wieku przez jednego z profesorów Uniwersytetu Cornell, Waltera Pauka. Jest prosta i bardzo efektywna.


 

metoda Cornella


Główne notatki to miejsce na zapisanie najważniejszych rzeczy, które usłyszeliśmy, przykładowo na wykładzie. Tam znajdą główne założenia, myśli, wszelkie przydatne cytaty czy stwierdzenia. Krótko mówiąc, znajdzie się wszystko, co my uznamy za istotne.

Słowa klucze powinno się zapisać niedługo po zrobieniu głównych notatek. Dzięki temu uczymy się selekcji materiału, wybierając tylko najważniejsze zagadnienia i zamieniając je na poszczególne pojęcia.

Podsumowanie oraz wnioski to teoretycznie najważniejszy element całej układanki. Wymaga od nas krótkiego opisu wszystkiego tego, co zapisaliśmy w części pierwszej, czyli w głównych notatkach. Ba, opisu własnymi słowami, a nie, na przykład, wykładowcy. Na samym początku nietrudno wypaść z rytmu i przyłapać się na tym, że w gruncie rzeczy nie mamy pojęcia, jak podsumować nasze notatki, ale z czasem okaże się to bardzo przydatne i ułatwiające życie.


Mam nadzieję, że ten tekst okazał się choć trochę pomocny. Owocnego notowania!

Trzymaj i do następnego,

2560x1440-white-solid-color-background

2 myśli na temat “Sztuka notowania

  1. Tekst jest bardzo przydatny. Nie znałem opisanej przez Ciebie metody robienia tradycyjnych notatek na papierze. Jest fenomenalna i na pewno ją wykorzystam w przyszłości. Kapitalny wpis! 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s