Zniszczyć poniedziałek

No dobra. Wstajesz. Bardzo niechętnie, bo poza kołdrą jest zimno, za oknem ponuro, a wszędzie dookoła dosłownie czają się na Ciebie wszelkie obowiązki, zaległe sprawy, rachunki do zapłacenia i podręczniki, które nieustannie przypominają o zbliżającym się sprawdzianie. Nie chce Ci się i nie ma w tym niczego dziwnego. Wstajesz, również od niechcenia się rozciągasz, żeby jakoś dojść do kuchni. Tam robisz sobie herbatę. To wszystko z przymkniętymi oczami i bezmyślnym wykonywaniem czynności, do których zbyt mocno się przyzwyczaiłeś. Pierdolony poniedziałek.

A gdybym tak powiedziała Ci, że umrzesz jeszcze w tym tygodniu?

Wiesz, gdyby to rzeczywiście była prawda. Że tramwaj Cię przejedzie we wtorek rano, w drodze do szkoły. Albo spadnie Ci cegła na głowę, kiedy będziesz wychodzić ze sklepu spożywczego. Cokolwiek.

Efekt jednak będzie taki sam — przestaniesz istnieć. Co byś wtedy zrobił?

Wątpię, żebyś chciał wówczas tracić czas na narzekanie. Bo przecież jest poniedziałek, nikomu nic się nie chce, świat zaciera łapy, żeby zacząć rzucać Ci kłody pod nogi, a ten sprawdzian to na pewno ultratrudny będzie.

Może będzie, a może nie. Masz na to wpływ? Nie masz. Pozwól więc, że w tym momencie dorzucę do tego pewien cytat. Czy raczej akapit — bardzo mądry akapit.

 

Najważniejszą praktyką w filozofii stoickiej jest odróżnianie tego, co możemy zmienić, od rzeczy niezmiennych. Tego, na co mamy wpływ, od tego, na co wpływu nie mamy. Gdy lot jest opóźniony z powodu pogody, żadne krzyki na przedstawiciela linii lotniczej nie zakończą burzy. Żadne prośby nie zmienią Twojego wzrostu ani miejsca urodzenia. Niezależnie od tego, jak będziesz się starać, nie możesz zmusić kogoś, by Cię polubił. Dodatkowo czasu, jaki marnujesz na te niezmienne aspekty, nie poświęcasz na rzeczy, które możesz zmienić.

 

Powyższy akapit pochodzi z książki Ryana Holiday’a „Daily Stoic„.

Stoicyzm to niezwykle mądra filozofia, która odkrywa przed nami całe mnóstwo sposobów na zachowanie spokoju oraz harmonii, na życie zgodnie z naszymi przekonaniami. Sama filozofia, jak i słowa najsłynniejszych stoików, między innymi Seneki, Marka Aureliusza czy Epikteta — to wszystko okazało się być ponadczasowe.

Wróćmy jednak do naszego poniedziałku.

Dzisiaj raczej nie mamy zbyt wiele do gadania w kwestii tego, który dzień powinien być początkiem tygodnia. Poniedziałek nim jest i tyle — koniec. Nic z tym nie zrobimy.

Ale pomyśl sobie, jak ogromne masz szczęście, że nie jesteś jakimś drzewem czy innym krzakiem, że nie jesteś chomikiem, który całe swoje życie spędza w klatce. I ja wiem, że to brzmi dość abstrakcyjnie, może nawet zabawnie, ale taka jest prawda.

Jesteś człowiekiem. Masz ogromne szczęście, że jesteś człowiekiem.

Pozostaje Ci to tylko wykorzystać.

Weź sobie to do serca. To oraz ten tekst.

Do następnego,

2560x1440-white-solid-color-background

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s