Dlaczego warto pisać?

Aby pisać, trzeba pisać.

Poważnie mówię. To jest trochę tak, jakby uczyć się języka bez używania go — nie da się nauczyć pisać bez pisania. Jestem żywym przykładem tego, jak bardzo ważna jest praktyka, a nie teoria. W dzieciństwie pisałam trzy zdania na krzyż i uznawałam to za szczyt swoich możliwości. Później stwierdziłam, że będę pisać więcej, częściej, ale przede wszystkim nie tylko do szkoły. I przyznam szczerze, iż było to chyba najlepszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiłam.

Rozwinięcie, a później nieustanne polepszanie swojego warsztatu pisarskiego wymaga więc nieustannej praktyki.

Tylko po co w ogóle pisać?

 

facebook-512

Kreatywność

Mózg pracujący na pełnych obrotach, mocno pobudzona wyobraźnia i nieskończenie wiele możliwości. Do tego wszystkiego pusta kartka przed nosem, która zaraz zostanie zapełniona wspaniałymi pomysłami.

Prawdziwa sztuka tworzenia historii.

To właśnie ona zmusza człowieka do uruchomienia trochę bardziej zaawansowanego myślenia, żeby skleić z niczego (czyli naszej pustej kartki) coś, co nie tylko będzie miało ręce i nogi, ale potem to jeszcze w interesujący sposób przedstawić. Kreatywność wymaga od nas wiele, lecz otwiera drzwi do nieograniczonego świata, który dodatkowo sami możemy tworzyć, przemierzając zupełnie nowe, nietknięte jeszcze ludzką myślą tereny. Tylko o tym pomyśl.

Warto, żeby przetestować możliwości swojej wyobraźni i kreatywności.

 

Emocje

Dla wielu pisarzy to świetna okazja, żeby wyrazić siebie i swoje emocje — czyli to, co w danym momencie leży nam na sercu i być może odrobinę ciąży, a może niepokoi. Wszyscy wiemy, że słowami da się wyrazić naprawdę wiele. Wprawdzie w znacznej ilości przypadków te emocje wyraża się pośrednio, bo przez głównych bohaterów dzieł, ale wystarczy spojrzeć na poezję lub specyficzne powieści, takie jak Lolita na przykład, gdzie narracja jest pierwszoosobowa.

W pewnym momencie sam czytelnik zaczyna czuć to, co bohaterowie, a najczęściej o to właśnie autorowi chodzi — żeby zapomnieć, że w ogóle czyta się jakąś książkę czy coś podobnego.

Warto, żeby zadziała się prawdziwa magia.

 

Nauka

Pisząc, można sporo dowiedzieć się o samym sobie, odkrywając niekiedy rzeczy, o które przenigdy w życiu byśmy się nie podejrzewali. Czasami trzeba zebrać myśli, innym razem pozwolić sobie na więcej swobody, a zdarza się, że słowa w pewnym momencie zaczynają żyć własnym życiem. Jednak pisanie na dany temat wymaga poszerzenia wiedzy w jego zakresie.

Chcesz napisać kryminał? Świetnie, tylko wypadałoby jeszcze w ogóle wiedzieć, jak to w ogóle działa.

Twój główny bohater pracuje w branży X? No, to dobrze byłoby chociaż ogólnikowo ogarnąć, jak wygląda praca w branży X.

A co po drodze? Po drodze wiele intrygujących ciekawostek — może coś przydatnego, może coś, co wbije Cię w fotel albo wywoła łzy w oczach. Świat jest pełen rzeczy, które dosłownie tylko czekają, żeby je odkryć.

Warto. Dla nauki.

 

Życiowość.jpg

Nie oszukujmy się, pisanie jest wszędzie.

Mamy z nim do czynienia na co dzień, czy to podczas najzwyklejszych rozmów ze znajomymi, czy podczas pisania listu motywacyjnego. Umiejętność tworzenia ładnych, sensownych i przyjemnych do czytania zdań jest wówczas wybawieniem. Zresztą, wybawieniem to ona akurat jest zawsze.

Warto, bo wtedy na pewno będzie łatwiej.

 

Praca

No i właśnie, są jeszcze przecież ludzie, którzy samym pisaniem zarabiają na życie.

Ba, wielu z nich żyje się naprawdę dobrze. Do tego wszystkiego jeszcze robią to, co kochają — a przecież do tego, świadomie lub nie, dąży praktycznie każdy z nas.

Jasne, że to nie jest proste (droga jest cholernie długa i pełna bardzo sprytnych przeszkód, które całe życie czekały na to, by móć nam podciąć skrzydła), ale jak najbardziej możliwe, czemu dowodzi cały ogrom żyjących w dostatku pisarzy, który postanowili postawić wszystko na jedną kartę.

Czasem taka decyzja jest najlepsza. Warto, skoro pewnego dnia może Ci za to zapłacą.

 

Czemu nie?

Teraz weźmy to wszystko na bok i wróćmy do pustej kartki papieru.

Czemu nie? Możemy ją zapełnić, mając spore szanse na wymyślenie czegoś dobrego. Możemy też zostawić ją pustą. Co brzmi lepiej?

Wybór należy do Ciebie.

Do następnego,

2560x1440-white-solid-color-background

Jedna myśl na temat “Dlaczego warto pisać?

  1. Moim zdaniem, najtrudniej jest zrozumieć, jak to rzeczywiście działa w rzeczywistości. Chciałbym napisać jakiś kryminał, ale kompletnie nie wiem, jak wygląda praca policji 😦 Ale, kto wie? Może kiedyś? Na razie skupiam się na fantastyce, żeby móc wymyślić wszystko od zera, żeby działało po mojemu 😀

    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie,
    Dave Dey

    https://bezcukruherbata.wordpress.com/

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s