Thomas Frank i jego college

Zanim zacznę tłumaczyć, skąd wzięłam tego gościa i dlaczego uznałam, że jest na tyle wartościowym gościem, żeby pisać o nim osobny artykuł, odpowiedz sobie w myślach na poniższe pytania:

 • Masz może problem z organizacją?
 • Nie wiesz, jak uczyć się, aby zaraz wszystkiego nie zapomnieć?
 • A może szukasz dobrych strategii do nauki?
 • Albo sprawdzonych metod na ogarnięcie tego całego chaosu wokół?

Jeżeli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to czytaj dalej. Jeśli nie, to najprawdopodobniej jesteś cyborgiem. Bo widzisz, dzisiaj ciężko jest tak po prostu ogarnąć wszystko, co się dzieje. Człowiek kulturalnie chce się uczyć, pracować, a do tego jeszcze fajnie by było rozwijać się gdzieś poza uniwerkiem, wiesz, w tych swoich skrytych pasjach, z którymi wiążemy przyszłość. Momentami naprawdę nie da się żyć w takim bajzlu. Ja długo próbowałam i szczerze mówiąc, zmęczyłam się wówczas bardziej, niż podczas swojego pierwszego biegania.

Dużo później, bo marę miesięcy temu, przypadkowo natknęłam się na gościa, który pomógł mi ułatwić sobie szkolną robotę na tyle, żeby mieć równocześnie czas na bloga i granie w gry. Właśnie dlatego postanowiłam, że się tym odkryciem podzielę.

Panie i Panowie, Thomas Frank.

ThomasFrank2015Headshot2Facet, który robi wiele rzeczy naraz i we wszystkich jest co najmniej bardzo dobry. Gada, pisze, gra w gry, uczy się nowych rzeczy, a przy tym wszystkim przekazuje światu całą masę przydatnej wiedzy.

Prowadzi (wszystko oczywiście po angielsku, żeby nie było, że nie mówiłam) bloga College Info Geek, własny kanał na YouTubie i dwa podcasty: The College Info Geek Podcast oraz Listen Money Matters. Ten pierwszy dotyczy lepszego życia zarówno prywatnego, jak i tego college’owego, drugi zaś finansów, czyli możliwie jak najbardziej sprytnego zarządzania budżetem.

Blog Thomasa to przede wszystkim kopalnia wiedzy — dotyczącej głównie tego, jak się uczyć. Podzielony został na cztery główne kategorie:

 • study faster & work better (ucz się szybciej i pracuj lepiej),
 • get an awesome job (dostań świetną pracą),
 • make money & kill debt (zarób pieniądze i spłać długi),
 • live a better life (prowadź lepsze życie).

Ja wiem, że to wszystko może brzmieć bardzo tandetnie, a sam Thomas może sprawiać wrażenie kolejnego gościa, który będzie chciał mówić innym, jak żyć. Sama tak myślałam. A potem przeczytałam parę popularniejszych artykułów, posłuchałam kilku odcinków podcastu i powiem szczerze, że do tandety to się w żadnym wypadku nie zalicza. Ba, to naprawdę jest przydatne.

Zanim przejdę do tych najważniejszych i, moim zdaniem, najbardziej wartościowych treści, na które się natknęłam, warto też powiedzieć o tym, że Thomas napisał książkę o zdobywaniu lepszych ocen, którą można dostać prosto na maila całkowicie za darmo — wystarczy zapisać się do jego newslettera. Wiadomości przychodzą dość rzadko, ale jak już przychodzą, to zawsze z czymś dobrym. Wystarczy więc kliknąć tutaj.

Poza tekstami jest jeszcze YouTube. Tam również można znaleźć całkiem sporo rad na temat uczenia się, godzenia tego z pracą oraz zajęciami dodatkowymi. No i generalnie jak sobie nie utrudniać życia. Poniżej natomiast znajdziesz jeden z najpopularniejszych filmów Thomasa, na temat szybszego uczenia się metodą Feynmana. Ciekawa sprawa, ale nie powiem nic więcej, bo bardzo chcę, żebyś sam to obejrzał.

facebook-512

Na obecną chwilę archiwum bloga Thomasa mieści około 700 artykułów, co jest naprawdę sporą ilością. Zdecydowanie jest co czytać, tylko… No właśnie, co czytać? Wiadomo, że nikt tak po prostu nie usiądzie i nie przebije się przez ponad pół tysiąca tekstów. Dlatego poniżej przygotowałam listę artykułów, które wydały mi się najbardziej przydatne i ciekawe. Smacznego!

 1. A Beginner’s Guide to Library Research
 2. 42 College Tips I Learned Freshman Year
 3. Develop A Morning Ritual To Prime Yourself For A Productive Day
 4. The Ultimate Guide To Building A Personal Website
 5. 21 Mega-Important Lessons I Learned In 21 Years Of Living
 6. The Mutant Guide To Studying For Finals
 7. How To Actually Stop Wasting Time On The Internet
 8. The Overwhelming Value Of Being Specific
 9. The Ultimate Guide To Budgeting In College
 10. Essential Books For Students (to wprawdzie nie jest artykuł, ale hej, są książki!)

facebook-512

Całą społeczność College Info Geek, możesz również złapać na oficjalnym subreddit’cie (czy to się w ogóle tak pisze?). Samego Thomasa natomiast można zaobserwować na Twitterze, Instagramie oraz Pintereście.

To nie jest wszystko — znacznie więcej materiałów będziecie mogli znaleźć na moim Facebook’owym fanpage’u, gdzie przez cały listopad, od czasu do czasu będę się dzielić kolejnymi rzeczami związanymi z działalnością Thomasa. Zapraszam!

Trzymaj się i do następnego,

2560x1440-white-solid-color-background

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s