#ZeŚwiataGier: podsumowanie lutego 2018

Wiem, że to kolejny tekst, który spóźnił się o prawie miesiąc i to moja wina, biję się w pierś, nadal klęczę na grochu i generalnie próbuję przywrócić się na właściwie tory. Zmęczenie daje się we znaki, sesja najwyraźniej pozbawiła mnie jakiejkolwiek energii, którą nieprędko odzyskam, ale hej, o grach mogę pisać zawsze.

facebook-512

1 lutego 2018:

 • Battalion 1944 (PC, wczesny dostęp)
 • Final Fantasy XII: The Zodiac Age (PC/PS4)
 • Delver (PC)

2 lutego 2018:

 • EA Sports UFC 3 (PS4/XONE)

6 lutego 2018:

 • Middle—earth: Shadow of War — Blade of Galadriel (PC/PS4/XONE)
 • Dandara (PC/PS4/XONE/AND/iOS/Switch)

7 lutego 2018:

 • Shadow of the Colossus (PS4)

8 lutego 2018:

 • Sid Meier’s Civilization VI: Rise and Fall (PC)
 • Rust (PC)
 • Final Fantasy XV: Pocket Edition (iOS, Android dzień później)

13 lutego 2018:

 • Kingdom Come: Deliverance (PC/PS4/XONE)
 • Dynasty Warriors 9 (PC/PS4/XONE)
 • Crossing Souls (PC/PS4)

15 lutego 2018:

 • Secret of Mana (PC/PSV/PS4)

16 lutego 2018:

 • Fe (PC/PS4/XONE/Switch)
 • The Longest Five Minutes (PSV/Switch, na PC 13 lutego)

20 lutego 2018:

 • Age of Empires: Definitive Edition (PC)
 • Apex Construct (PS4)
 • Symmetry (PC/PS4/XONE)
 • The Station (PC/PS4/XONE)

22 lutego 2018:

 • Metal Gear Survive (PC/PS4/XONE)
 • Alto’s Odyssey (iOS)
 • Stellaris: Apocalypse (PC)

23 lutego 2018:

 • Past Cure (PC/PS4/XONE)
 • Sword Art Online: Fatal Bullet (PC/PS4/XONE)

27 lutego 2018:

 • The Sims 4: Jungle Adventure (PC)
 • Blasters of the Universe (PS4)
 • Gravel (PC/PS4/XONE)
 • Immortal Redneck (PS4/XONE/Switch)
 • Mulaka (PC/PS4)

facebook-512

Final Fantasy XII: The Zodiac Age

pgdqcn1
Zremasterowana wersja Final Fantasy XII, której tytuł został oparty na nigdy niewydanej na Zachodzie rozszerzonej wersji i która oferuje znacznie poprawioną szatę graficzną oraz dźwięk. Akcja dwunastej odsłony najpopularniejszej na świecie serii jRPG rozgrywa się w krainie Ivalice, kiedy to niebo pełne jest statków powietrznych, a magia to zwyczajna codzienność. W dodatku nieprzerwanie trwa wojna między dwoma potężnymi imperiami — Rozarria i Archadia — których zasięg obejmuje dwa sąsiednie kontynenty. Pomiędzy tymi kontynentami znajduje się Królestwo Dalmasca, które Archadia zajmuje siłą. Głównym bohaterem jest natomiast siedemnastoletni Vaan, czyli sierota, będący jednocześnie ulicznym złodziejaszkiem. Marzy o karierze powietrznego pirata, który mieszka w stolicy okupowanej Dalmaski. Zbieg okoliczności krzyżuje mu drogę z dowódcą lokalnego ruchu oporu, księżniczką Ashe. Ta, wraz z oddziałem piratów, podobnie jak Vaan planuje okraść wyznaczonego przez Archadię zarządcę miasta. Potem do grupy dołącza przyjaciółka Ashe, Penelo, po czym wszyscy wyruszają w podróż, gdzie stawką są losy całego świata. Produkcja, poza ciekawą fabułą, oferuje również zupełnie nowe elementy mechaniki oraz wiele możliwości. Gracz obserwuje akcję i bierze w niej udział z perspektywy trzeciej osoby, a kontrolując wybraną postać, ma możliwość eksploracji dużych i otwartych lokacji. Kolejną nowością jest system gambitów, czyli przedmiotów służących do programowania sztucznej inteligencji bohaterów, która kontroluje ich zachowania w danych sytuacjach. Poza zwykłą kampanią, gra, podobnie jak Final Fantasy XVI oferuje tryb, gdzie gracz może bez problemu rozpocząć grę od nowa, zachowując zdobyte doświadczenie oraz ekwipunek.

Delver

delver-free-download

Wprawdzie wczesny dostęp do tej gry istniał już w 2013 roku, tak oficjalnie dostępna stała się 1 lutego tego roku. Delver, czyli pierwszoosobowy dungeon crawler to gra tworzona w konwencji RPG akcji, utrzymana w bardzo oldschoolowej stylistyce pixel artu. Cała zabawa, jak nietrudno się już domyślić polega na przemierzaniu ciemnych lochów, gdzie w każdym zakątku kryją się potwory, które trzeba zabić, a dzięki zdobytemu w ten sposób doświadczeniu mamy możliwość stopniowego rozwijania i ulepszania swojej postaci. Klimat mocno przypomina fantasy. Głównym celem gry jest zdobycie kuli zwanej Yithidian, która znajduje się na ostatnim, czyli siódmym poziomie lochów. Fabuła nie jest skomplikowana, bo wystarczy zanieść zdobycz na miejsce początkowe, w którym gra się rozpoczęła, by ją zwyczajnie zakończyć. Z tym, że jeżeli po drodze zdarzy się nam przypadkiem zginąć, tracimy cały progres i zaczynamy od nowa — a to nie jest jedyny element charakteru roguelike. Roguelike, w dużym skrócie, bazuje na totalnej losowości świata, kiedy to praktycznie wszystko w grze jest generowane losowo: poziomy, lochy, potwory, imiona NPC. Właśnie tym charakteryzuje się również Delver.

Middle—earth: Shadow of War — Blade of Galadriel

blade-of-galadriel
Middle—Earth (Cień Wojny) wyszedł w październiku poprzedniego roku, a niedługo po premierze producent zapewnił graczy, że gra otrzyma łącznie cztery rozszerzenia w ramach przepustki sezonowej. W lutym pojawiło się trzecie rozszerzenie, czyli pierwsza kampania Blade of Galadriel (Ostrze Galadrieli), w której to gracz wcieli się w elitarną zabójczynię Eltariel, która musi stawić czoła zagrożeniu ze strony Nazguli — niegdyś władcy ludzi, zostali później zniewoleni przez Saurona, czyli twórcy Jedynego Pierścienia, dzięki któremu mógł kontrolować pozostałe. Nimi też zmienił Nazgule w bezwzględne i pozbawione własnej woli stworzenia, by zyskać w ten sposób dodatkową przewagę. Protagonistka używa zupełnie nowego uzbrojenia oraz broni, z czego najbardziej wyróżniają się dwa elfie ostrza i Światło Galadrieli. Poza tym gracz ma możliwość pozyskania nowych legendarnych orków, którzy posłużą pomocą w głównym wątku fabularnym.

Dandara

dandaratitle
Niezależna gra studia Long Hat House, która mocno przypomina platformówkę z gatunku metroidvania — termin wywodzi się z kombinacji słów Metroid i Castlevania, czyli tytułów dwóch kultowych serii, które zapoczątkowały i spopularyzowały ten rodzaj rozgrywki. Ten rodzaj rozgrywki oznacza mniej więcej ciekawą mieszankę gier akcji oraz przygodówek, gdzie gracz przemierza sieć dwumiarowych, łączonych ze sobą lokacji, które tworzą jeden spójny świat. Dandara zabiera więc nas w podróż do fantastycznego świata, gdzie prawa fizyki nie mają prawa bytu (chętnie bym taki świat przyjęła, szczerze mówiąc). Wszystko byłoby fajnie, gdyby ten świat nie był pogrążony w chaosie. Właśnie dlatego tytułowa bohaterka zostaje przywołana — by przywrócić ład i porządek.

Shadow of the Colossus

sotc-ps4-header
Remake kultowej produkcji, który spotkał się z ogólnie pozytywną opinią, zważywszy na szczególne starania twórców, którzy nie tylko opracowali na nowo szatę graficzną, lecz zadbali również o sterowanie — tak, by pasowało do tego, które jest teraz ogólnie przyjęte. Oryginalna wersja zyskała status legendy po parunastu latach od swojej premiery. Kiedy świat dowiedział się o premierze wersji tworzonej specjalnie pod konsolę PlayStation4, sporo graczy pospadało pewnie z krzeseł. Bo, mówiąc bardzo prosto, to jest po prostu dobra gra. Główny bohater ma na imię Wander i jest stosunkowo młodym człowiekiem, który stara się przywrócić do życia dziewczynę, Mono. Ta została poświęcona w tajemniczym rytuale. Wander decyduje się przekroczyć granice odseparowanej od reszty świata Zakazanej Krainy, gdzie decyduje się zawrzeć pakt z mroczną siłą o nazwie Dormin. Kiedy okazuje się, że istnieje szansa na przywrócenie Mono do życia, Wander nie zastanawia się — musi jednak wpierw pokonać szesnaście Kolosów, wyglądem przypominających gigantyczne, ożywione posągi.

Sid Meier’s Civilization VI: Rise and Fall

9fafdd69b45d68e3ec126b7cfe057c13797e2980
Chyba każdy gracz wie, o jakiej serii mowa. Sid Meier’s Civilization to niewątpliwie najpopularniejsza, wręcz legendarna seria gier strategicznych, która ma na świecie ogromne grono zarówno fanów, jak i krytyków (jak każda rzecz właściwie). Dodatek Rise and Fall został zapowiedziany pod koniec listopada ubiegłego roku. Sukces w tej grze nie jest prosty — wymaga radzenia sobie z wieloma problemami naraz, które stają się coraz bardziej… Problematyczne? Wiesz, o co chodzi. Dodatek wprowadza sporo rzeczy, ale w oczy rzuca się głównie osiem nowych nacji oraz dziewięciu liderów i system Wielkich Wieków. System Wielkich Wieków daje graczowi możliwość wyboru — imperium może wejść albo w Mroczne albo w Złote czasy, co wiąże się później ze specjalnymi wyzwaniami czy nagrodami. Z drugiej strony jest jeszcze interesujący system nagłych zdarzeń, przez który rosnąca potęga jednego imperium może nakłonić inne imperium do zawarcia paktu przeciwko najsilniejszym. Warto zaznaczyć, że poza licznymi, choć niewielkimi zmianami w mechanice czy systemie lojalności, twórcy gry dodali do rozgrywki funkcję Osi Historycznej, dzięki której gracz może swobodnie śledzić historię rozwoju swojego imperium, wliczając w to zarówno wzloty, jak i upadki.

Rust

capsule_616x353
Tym razem mamy do czynienia z produkcją, która inspirowała się takimi tytułami, jak Minecraft, DayZ czy S.T.A.L.K.E.R. Podobnie, jak w przypadku Delver, wczesny dostęp do tej gry istniał w 2013 roku. W dużym skrócie, Rust to sandboksowy (Pamiętasz, o co chodzi? Otwarty świat, trochę jak piaskownica, dużo budowania i tak dalej.) survival z pierwszoosobową perspektywą. Twórca gry, Garry Newman, najbardziej znany jest jako autor aplikacji Garry’s Mod – jednej z najbardziej dochodowych i najpopularniejszych modyfikacji silnika Source, która po pewnym czasie stała się samodzielną grą. Rust charakteryzuje się więc otwartym światem, w którym musimy przetrwać. Sporym utrudnieniem jest fakt, że musimy się zmierzyć nie tylko z narastającym głodem oraz zimnem, ale również z innymi graczami oraz postaciami niezależnymi. Na początku nasza postać pojawia się w zupełnie losowo wybranym miejscu wyposażona tylko w kamień i parę bandaży. Potem trzeba już sobie jakoś radzić. Poza rozgrywką z innymi graczami, można oczywiście grać w trybie jednoosobowym, gdzie łatwiej się skupić na świecie aniżeli na innych uczestnikach.

Kingdom Come: Deliverance

kingdom-come-deliverance-keyart-2
Epickie RPG osadzone w historycznych realiach wojen husyckich, które dotknęły środkową Europę w pierwszej połowie XV wieku. Twórcą gry jest czeskie studio Warhorse, które słynie między innymi ze współtworzenia popularnej serii Mafia. Pierwsza rzecz, która niemalże od razu rzuca się w oczy gracza, to realizm i swoboda w wykonywaniu zadań. Nasz bohater dosłownie może robić, co mu się żywnie podoba. A wcielamy się w postać młodego syna kowala o imieniu Henry, który przez wojnę stracił wszystko, co posiadał. Mężczyzna postanawia wypełnić ostatnią wolę ojca, przez co finalnie wplątuje się w niechciane intrygi i generalnie nieciekawe sprawy polityczne. Podczas rozgrywki protagonista może dokonywać wyborów, które wprowadzą go na jedną z dwóch dróg, czyniąc go albo bardziej łotrzykiem, albo rycerzem. System walki jest bardzo rozbudowany, umożliwiając graczom wykonywanie precyzyjnych ataków zarówno z ukrycia, jak i już w trakcie walki. Kingdom Come: Deliverance ostatnimi czasy słynie coraz bardziej ze swoich zabawnych bugów (uważaj tylko, żebyś przypadkiem nie spadł z krzesła), które, swoją drogą, są bezcenne.

Fe

maxresdefault
Trzecioosobowa przygodówka z wieloma elementami platformówki, która dostarcza niesamowitych wrażeń wzrokowych. Serio, ta gra jest po prostu niezwykle ładna. Gra przenosi gracza do krainy zamieszkiwanej przez dziwaczne zwierzęta. Jednym z tych zwierząt przychodzi nam zresztą kierować. Rozgrywka opiera się głównie na rozwiązywaniu zagadek oraz eksploracji tajemniczego świata. Zamiast dialogów, gracz ma do czynienia z melodiami, ponieważ w taki sposób komunikują się stworzenia — stąd dźwięki wydawane przez naszego bohatera pomagają w komunikacji z pozostałymi zwierzętami. Osiągnięcie sukcesu w grze wymaga od gracza zrozumienia, w jaki sposób funkcjonuje świat, ponieważ nie wszystkie melodie dotyczą wszystkich zwierząt, a niektóre będą niezbędne, by przejść konkretne etapy.

Alto’s Odyssey

altos-odyssey-pic-1080x675
Kontynuacja wielkiego mobilnego sukcesu, jakim okazało się być Alto’s Adventure, czyli bardzo przyjemny endless runner. Również tym razem mamy do czynienia z produkcją, która być może kompletnie nie posiada jakiejkolwiek warstwy fabularnej, ale jest za to cholernie wciągająca. Gracz wciela się w mikroskopijnego snowboardzistę, który musi (a przynajmniej powinien) omijać przeszkody, przeskakiwać nad przepaściami, uciekać przed wrogami, łapać zbiegłe zwierzęta i przy tym wszystkim nieprzerwanie pędzić do przodu. W odróżnieniu od poprzedniej części, zamiast śnieżnej krainy, mamy tym razem do czynienia z pustynią pełną wydm, starożytnych miast i całą masą zupełnie nowych zagrożeń. Trasa generuje się losowo oraz, co jest w tym wszystkim najlepsze, nigdy się nie kończy.
facebook-512
Luty pod względem nowych premier jest dość ciekawy. Z drugiej strony świat nadal zachwyca się Monster Hunterem — i słusznie! Ja zaś bardzo próbuję nie kupić sobie ostatniej gry na telefon. Bardzo. Aż boli.
Do następnego,
2560x1440-white-solid-color-background

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s