Dlaczego musisz to robić w kółko?

Kolejny poniedziałek. Kolejny dzień, kolejny tydzień.

Czas, który płynie niezależnie od tego, czy Ci się to podoba, czy nie. Ba, mam znacznie gorszą wiadomość — chodzi tylko i wyłącznie o to, co Ty z tym czasem zrobisz. Serio. Nie ma w tym żadnego drugiego dna, nie ma ukrytego sensu, nie ma złotego środka, nie ma żadnej żelaznej zasady. Nie ma nawet żadnej skutecznej taktyki, bo dla każdego skuteczna taktyka będzie polegała na czymś zupełnie innym. Każdy ma inne cele, inne aspiracje, inne marzenia. Czy jest w tym wszystkim dobra wiadomość?

Owszem. Każdy z nas mierzy wysoko. Dlaczego jest to dobra wiadomość?

Bo właściwie tylko dlatego zaszliśmy tak daleko. Wiesz, jakby tak się zastanowić, te wszystkie wynalazki pokroju komputerów, tabletów, smartfonów, bezprzewodowych słuchawek i tak dalej, powstały właśnie dlatego. Ich wynalazcy również mierzyli wysoko. Dlatego dzisiaj dzieciak, któremu parę lat temu wmawiało się, że jest nikim, może zarobić kilkanaście tysięcy dolarów na graniu w gry wideo. Dlatego dzisiaj jesteś w stanie stworzyć swój własny biznes siedząc w domu na kanapie i korzystając tylko z telefonu. Dlatego dzisiaj jesteś w stanie robić to, co chcesz. Bo istnieje coś takiego, jak Instagram, na którym możesz prowadzić konto o jedzeniu, mieć tysiące obserwujących i przyciągać firmy gastronomiczne, które szukają właśnie takich osób, jak ty, do współpracy. Bo istnieje Facebook, gdzie możesz stworzyć własną społeczność i stać się jej częścią. Kto dzisiaj wysyła listy? Po co wysyłać listy, skoro istnieje coś takiego, jak mail? Kto dzisiaj wypożycza filmy? Nikt, bo wystarczy zapłacić parędziesiąt złotych za Netflix, by mieć dostęp do znacznie większej ilości filmów czy seriali, niż w tej zwykłej fizycznej wypożyczalni. A dlaczego o tym wszystkim Tobie mówię?

Już tłumaczę.

Chodzi o możliwości. Każdy z nas mierzy wysoko i każdy z nas ma multum możliwości oraz okazji do tego, żeby zamienić marzenia w rzeczywistość. I ja wiem, że to brzmi bardzo tandetnie i przypomina bardziej głupie coach’owe pierdolenie aniżeli praktyczne rady, ale… Świat właśnie tak teraz wygląda.

Wszystko, co wymieniłam wyżej, jest na to najlepszym dowodem. Sam fakt, że czytasz teraz ten tekst, co oznacza, że jesteś na moim blogu, jest na to najlepszym dowodem. Mam stronę internetową, a Ty możesz znaleźć ją w przeciągu paru sekund. Możesz też polubić mój fanpage na Facebooku, możesz mnie zaobserwować na Twitterze, możesz śledzić moje życie na Instagramie. I sam możesz zrobić to samo, co ja — spróbować znaleźć swoje miejsce w tym całym chaosie. Ba, jestem pewna, że już to robisz. Artyści zamieszczają swoje prace na Instagramie. Muzycy publikują swoje produkcje na Soundcloudzie. Pasjonaci gier wideo zarabiają na graniu w gry i prowadzeniu transmisji na żywo na Twitch’u. Filmowcy publikują klipy na YouTubie. Blogerzy piszą artykuły na WordPressie i Medium. Podcasterzy dostarczają treści na Spotify. Możliwości jest całe mnóstwo. Problem pojawia się w momencie, gdy ktoś chce po jedną z tych możliwości sięgnąć.

A problem polega na tym, że wtedy trzeba zacząć pracować. I trzeba to robić w kółko.

Bez końca.

Nie martw się — też się z tym problemem zmagam. Często przegrywam, momentami wychodzę na prowadzenie, ale wielokrotnie zdarzyło mi się już potknąć o jakiś kamień (często ten sam) i pierdolnąć mocno twarzą o ziemię. Bardzo mocno. Ba, zdarza mi się to nadal i jestem pewna, że zdarzać będzie. Bo to jest element całego procesu. A proces jest bardzo długi, bardzo ciężki i bardzo irytujący, a jednocześnie warty absolutnie każdego wysiłku. Z jakiegoś powodu wszyscy podświadomie myślimy w ten sposób. Z jakiegoś powodu wierzymy, że na końcu tego procesu są rzeczy warte każdej przysłowiowej kropli krwi. Dlaczego? Bo ludzie, którzy zaszli bardzo daleko, są żywym dowodem na to, że warto. Że gdzieś tam, za lasami i górami, które trzeba pokonać, są skarby, o jakich Nam się nie śniło. Że będzie dobrze.

Po prostu trzeba robić swoje. Trzeba robić dużo. Szukać nowych rozwiązań. Pisać, nagrywać, gadać do mikrofonu.

Cokolwiek robisz, rób tego sporo.

I staraj się, by było jak najlepszej jakości, a wszystko zacznie się samo układać.

M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s